• Vangjush Saro: Histori me miliona dhe milionerë

  Edhe pse prodhohen skena dhe lajme të "gëzuara", si ai nga Samiti i Berlinit, që gjithsesi duhet ta përcjellim me shpresë, skena shqiptare e ekonomisë dhe protagonistëve të saj, ka kaq shumë hije dhe paqartësi. Ndjek shpesh një emision të quajtur "Dragons' Den"...
 • Lutfi Alia: Nënë Tereza, misionare e dashurisë

  Nënë Tereza, e udhehequr nga thirrja e Krishtit mbi kryq: “Kam etje”, vendosi te largohet nga Kongregacioni i motrave te Loreto-s dhe t’i dedikohet bamiresise, dashurise, mbeshtetjes, ndih-mes materiale e ...
 • Selim Nëngurra: Ekstremizmi islam në Universitete!

  Ky titull paksa provokativ në dukje,  fatkeqësishtë është një realitet i dhimbshëm dhe kam frikë se do shkojë një kohë e gjatë per ta largue ekstremizmin islam nga institucionet e dijes dhe shkencës, nga Universiteti i Kosovës dhe nga të gjitha institucionet arsimore, kulturore e shkencore të...
 • Ramiz Lushaj: Alex Selimaj, dritë e pastër e kohës

  Mjeshtri i fotografisë artistike, Alex Selimaj i Nokshiqit të Plavës, tashma edhe shqiptaro-amerikan njujorkez, i përket të tretës epokë të udhës të fotografisë shqiptare që daton pas ramjes të Murit të Berlinit, saktësisht,..
 • Gjon Neçaj: Djepi i Eposit të Kreshnikëve

  Mbaj mend se ne femijerine time te hershme, kur akoma nuk isha ulur ne bangot e shkolles, nena ime, ndjese paste, bije e fisit dukagjinas, ne netet e gjata te dimrit, kendonte ninulla kreshnikesh, cka me bente pershtypje abstraksioni i saj , duke i perthyer fjalet dhe emrat e pervecem me nje korde ...
 • Klajd Kapinova: Robert & Valedete Përlleshi martohen

  Sipas traditës shqiptare, dasmat fillojnë të shtunën dhe bëhen veç e veç në familjet e dhëndërrit dhe nuses.Ishin orët më të gëzuar në familjen Përlleshi, në mbrëmjen e së shtunës, e cila në oborrin e madh plot gjelbërim, pranë shtëpisë ...
 • Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

  Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...
 • Bernard Lewis‏: Islamizmi dhe Perëndimi

  I parë nga të gjitha standardet e botës moderne, nga zhvillimi ekonomik, niveli i edukimit apo arritjet shkencore, qytetërimi islam, dikur i fuqishëm, sot ka mbetur shumë prapa. Mjaft njerëz në Lindjen e Mesme ia hedhin fajin faktorëve të jashtëm. Por problemet e botës muslimane përgjithësisht ...
 • Sportistët e skuadrës Gjermane, ‘’meteorët’’ e futbollit

  Një eveniment kaq i rëndësishëm siç ishte kampionati i 20-të i futbollit që u zhvillua në Brazilin e bukur të Sambas. Me atë futbollin e tij vrituoz që uli siparin duke shpallur fituesin e tij skuadrën Gjermane. Skuadra gjermane bëri lojra të bukura ku luajti në fushën e gjelbërtë. Si rezultat i këtyre ...